Pomysły na początek roku szkolnego

sie 7, 2021 | do pobrania, inspiracje, metodyka

Początek roku szkolnego to zazwyczaj dość trudny okres, kiedy poznajemy nowe grupy, które będziemy uczyć, przygotowujemy dokumenty formalne, wdrażamy się w rytm pracy po urlopie, czasami trafiamy do nowego miejsca i musimy zapoznać się z jego specyfiką. Chciałabym Wam ułatwić ten czas i przedstawić pomysły na pierwsze zajęcia. To będzie mix starych wpisów z nowymi pomysłami, to będą też ćwiczenia, które możecie wykorzystać na zajęciach językowych i na zajęciach wychowawczych.

Ebook Akcja Integracja

Ten ebook, który zawiera pomysły na początek roku, przedstawiałam Wam już w zeszłym roku. Znajdziecie tam 17 ćwiczeń, które ułatwią Wam zarówno pierwsze zajęcia językowe jak i zajęcia wychowawcze. Pamiętajcie, że to są ćwiczenia, które możecie wykorzystać w każdej chwili w roku, ponieważ łączą lepsze poznanie się grupy z nauką języka.

Get to know me grids

Na zdjęciu poniżej widzicie dwie karty z serii photo grid. Stworzyłam je z myślą o zajęciach konwersacyjnych. Zazwyczaj na pierwszych zajęciach rozmawiam z moimi uczniami o nich, chcę ich jak najlepiej poznać, żeby dopasować zajęcia do ich zainteresowań. Te karty będą użyteczne także na zajęciach w szkole. Jak?

1. Poproś uczniów, żeby pracowali w parach, na zmianę każdy opowiada o sobie odnosząc się do obrazków. Obrazki powinni traktować bardzo ogólnie albo dosłownie odnosić się do czynności, którą widzą na zdjęciu. Mogą mówić o rzeczach, które lubią lub których nie znoszą. Partner w parze powinien zadać 2-3 dodatkowe pytania odnoszące się do wypowiedzi kolegi/koleżanki.

2. Uczniowie mogą też zgadywać zainteresowania partnera z pary, takie ćwiczenie sprawdzi się w grupach, które słabo albo w ogóle się nie znają. Uczniowie widzą swoje zestawy zdjęć i na ich podstawie zgadują, np. Na twoim zdjęciu widzę góry, więc na pewno lubisz chodzić po górach. Druga osoba reaguje potwierdzając lub zaprzeczając.

3. Pamiętaj, ze te zestawy będą użyteczne podczas innych lekcji, np gramatycznych.

Karty możecie pobrać poniżej 🙂

Do pobrania

Video z pomysłami

To jeszcze jedna przypominajka – na moim kanale na YT w zeszłym roku zamieściłam 3 filmy z pomysłami na zajęcia integracyjne. Jeśli wolicie słuchać, to wysłuchanie/obejrzenie ich zajmie Wam około 20 minut. Tutaj link do pierwszego filmu z serii. Polecam Wam też ten pomysł o relacjach w klasie, który możecie wykorzystać nawet z grupami, które się znają.

PS: Już niedługo jeszcze jeden wpis o pierwszych zajęciach, a w nim prezentacja na pierwsze zajęcia konwersacyjne do pobrania 🙂 Stay tuned!