Dice grid – powtórka leksyki przed E8

kwi 20, 2021 | do pobrania

Czy widzieliście pierwszy wpis na Enjoy English o dice grids? Przygotowałam dla Was wtedy plansze z rzeczownikami, przymiotnikami i czasownikami oraz pokazałam kilka sposobów na ich wykorzystanie. Dzisiaj powtórkowa wersja Dice grid – powtórka leksyki przed E8.

Jest to aż 14 plansz, każda z nich odnosi się do jednego tematu leksykalnego z zakresu egzaminu 8klasisty. Możecie je wykorzystać jako materiał powtórkowy, na każdej planszy zebranych jest 36 najważniejszych w danym temacie słów. 

Dodatkowo chcę Wam pokazać jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie dice grids – BATTLESHIPS / STATKI 🙂

Jak grać w statki?

Każdy uczeń otrzymuje taką samą planszę.

Poproś uczniów o narysowanie masztowców na planszy, w przykładzie proponuję 1 czteromasztowiec, 2 trzymasztowce, 3 dwumasztowce i 4 jednomasztowce. Ustal z uczniami, czy statki mogą się stykać.

Uczniowie pracują w parach. Jeden uczeń strzela, np 5-1 (5 odnosi się do rzędu, 1 do kolumny). Jeśli partner nie ma tam statku, mówi MISS, jeśli na danym polu znajduje się statek, mówi HIT i podaje słowo, jakie się tam znajduje (np. opposite). Żeby zaliczyć kwadrat jako zestrzelony, uczeń musi podać znaczenie słowa lub ułożyć z nim pełne zdanie (polecenie do danej rozgrywki statków ustalasz z uczniami na początku). Jeśli uczeń nie zrealizuje poprawnie zadania, nie może zaznaczyć kwadratu jako zestrzelony, ale może poprawić swoją odpowiedź w kolejnej rundzie.

Gra toczy się, aż któryś z uczniów w parze zatopi wszystkie statki przeciwnika lub w danym limicie czasowym ustalonym przez nauczyciela na początku gry. 

Co powiecie na taki pomysł na grę powtarzającą słownictwo? Czy Waszym uczniom spodoba się Dice grids – powtórka leksyki przed E8?

Do pobrania plansza CZŁOWIEK

Do kupienia 14 plansz leksykalnych Dice grids do E8 tutaj